Szkodnik- lokator twoich emocji

photo-1453227588063-bb302b62f50b

Dziś opowiem Ci o pewnym szkodniku. Postaci uniwersalnej, którą zapewne znasz. Mowa tu o “bezsensie”, uczuciu, które dopada Cię znienacka i delektuje się twoim spadkiem energii, tak jak Ty delektujesz się ulubioną czekoladą.

Znasz to uczucie? Zastanawiałeś się kiedyś, jak często i na jak długo pozwalasz mu sobą zawładnąć? Brak sensu to moim zdaniem jeden z najniebezpieczniejszych stanów, jakie mogą dopaść człowieka. Jest on przebiegły, swój rozwój zawdzięcza Twojemu brakowi czujności.

Jak szybko go dostrzec?

Poniżej przedstawiam sygnały, które pomogą Ci zauważyć, że tracisz kontakt ze swoim najlepszym przyjacielem – sobą samym.

 1. Przez dłuższy czas (w moim przypadku 3 dni) odczuwasz brak motywacji do robienia rutynowych rzeczy.
 2. Planowanie nowych wyzwań i towarzysząca temu ekscytacja zanika.
 3. Wszystko, za co na co dzień jesteś wdzięczny, przestaje mieć znaczenie.

Jak reagować?

Mów o swoich spostrzeżeniach! Do lustra, do pluszowego misia, do kota sąsiada, a najlepiej do przyjaciela, partnera. Dzięki mówieniu o tym co nas niepokoi w nas samych dajemy jasny sygnał otoczeniu, że zaczyna się dziać coś niedobrego. To pozwoli innym pomóc Ci w powrocie do siebie. A co najważniejsze, mówienie o swoich słabszych momentach chroni Cię przed zejściem na ścieżkę depresji.

Zapamiętaj! Bliska Ci osoba nie siedzi w Twojej głowie. Nie będzie w stanie pomóc Ci się zatrzymać przed wpadaniem w coraz głębszy dół, jeśli nie będzie świadoma, że on istnieje.

Jestem fanką nieustannego poznawania i obserwowania siebie. Otaczam się ludźmi, którzy chcą słyszeć co u mnie, wspierają mnie w moich słabszych chwilach. Ludźmi, którzy reagują na moje słabości z troską i empatią. Życzę Ci, abyś również gromadził wokół siebie takich ludzi.

Stwórz tygodniowy plan. Musisz przestrzegać go przez jeden tydzień. Po tym czasie oczywiście możesz dalej działać według niego, jeśli czujesz, że jest to coś, co sprawia Ci radość.

Dlaczego w ogóle stworzyć plan?

Tygodniowy plan działania postawi Cię do pionu. Da nową jakość, wzbudzi uczucie troski. Tak, plan zatroszczy się o Ciebie, zadba o to, żeby brak sensu odszedł.

Co powinno się znaleźć w takim planie?

 1. Określ dokładne godziny wstawania i kładzenia się.
 2. Ustal swoją dietę. Może to czas na detoks? Może masz ochotę przez parę dni jeść wyłącznie jabłka i pić wodę? Albo odstawić słodycze i chleb? Może wystarczy Ci wprowadzenie regularnych posiłków, picie większej ilości wody i jedzenie warzyw w każdym z posiłków? Ty tu rządzisz, Ty wiesz co jest Ci teraz potrzebne.
 3. Zastanów się, jakiej rzeczy usiłowałeś nauczyć się latami. Jeśli nadal jej nie opanowałeś, a czujesz, że nadal chcesz to zrobić, działaj. W ciągu tygodnia rozplanuj minimum 5 godzin, które poświęcisz na tą czynność.
 4. Dobrze by w twoim tygodniowym planie znalazł się również czas spędzony w naturze.  Może to być spacer, rower, a może nurkowanie? Coś, co sprawia Ci przyjemność. Umówmy się, że poświęcisz w swoim “złotym tygodniu” minimum 3 godziny na sport.
 5. Aby pozbyć się stanu “bezsensu”, dobrze jest również pamiętać o swojej “duchowej” stronie. Nie ważne czy jesteś wierzący czy nie. Proponuję Ci, abyś podczas swoich aktywności fizycznych na świeżym powietrzu był obecny w każdej chwili ich trwania. Wsłuchuj się w swoje ciało, obserwuj energię, która przez Ciebie przepływa. Z każdym kolejnym ruchem skupiaj się na procesie uwalniania się od szkodliwych emocji. Na koniec zauważ wdzięczność i radość,  którą wygenerowałeś. Podziękuj sobie za ten czas, bądź tu i teraz. Jeśli otacza Cię zielona okolica to podejdź do drzewa i przytul się. Ściągnij buty, poczuj ziemię pod stopami. Uziem się, oddaj energię ziemi i poproś o to samo. Z radością przeżyj resztę dnia. Jeśli potrafisz – pozostań obecny.
 6. Na koniec zrób coś dobrego dla kogoś. Uśmiechnij się albo przytul osobę, która tego potrzebuje tak bardzo jak Ty potrzebowałeś tego parę dni temu. Możesz jej zaproponować, żeby stworzyła swój tydzień naprawczy:)

Pozdrawiam Cię serdecznie!

Paulina

Podziel się:

1 Comment

 1. Danuta says: Reply

  Samo życie. Bardzo ważne jest, aby dziękować, jak najwięcej dziękować i często samemu się nagradzać. Bardzo mądry artykuł. Pozdrawiam serdecznie ☺

Leave a Reply