Poczuj wdzięczność za ludzi, którzy są dla Ciebie

photo-1455734729978-db1ae4f687fc

Dzisiaj bardziej nostalgicznie, a jak zapewne wiesz przemyślenia często przychodzą po czasie…

Podczas Świąt Wielkanocnych dopadła mnie chandra, tęsknota za…krajem? Nie, za ludźmi. Skarbami, które są rozsiane po całym świecie i choć nie zawsze łączą nas więzy krwi to czuje, że są dla mnie jak rodzina.

Gdy Smiley B nie był jeszcze z nami, lepiej radziłam sobie z obchodzeniem świąt w moim nowym domu. Przecież jest Skype, możemy sobie wysyłać setki filmików i zdjęć, a jak by się uprzeć to i zjeść razem Śniadanie Wielkanocne. W końcu komputer w dzisiejszych czasach jest nieodłącznym elementem codzienności, a w moim przypadku również komunikatorem z tymi, których mam daleko, za którymi tęsknię. Dlaczego zatem nie posadzić go na honorowym krześle i zasiąść przy stole z bliskimi na całym świecie? Jeszcze tego nie próbowałam, ale kto wie…:) Na razie ograniczamy się do rozmów Skype-owych po uroczystych posiłkach.

Wracając do uczucia, które mnie sprowokowało do napisania tego tekstu, czyli do tęsknoty. Wirtualne okno na świat pomagało mi do pewnego stopnia się z nią uporać. Jednak, gdy pojawił się Smiley B, rozpoczęły się schody. Wyzwaniem, szczególnie podczas świąt, jest fakt, iż kochane babcie, dziadzio, ciocie, wujki i kuzyni są tak daleko, że nasz malec nie może cieszyć się ich towarzystwem w czasie tak wyjątkowym. Jako dziecko spędzałam święta zawsze w gronie rodziny. Nie mówię tu o byciu wyłącznie z mama, tatą i rodzeństwem, którzy są super! Miałam to szczęście, że celebrowaliśmy święta z dziadkami, ciociami, wujkami i moim wspaniałym kuzynostwem! To było coś! Jedne z najlepszych wspomnień z okresu świąt dała mi moja duża rodzina. Dlatego teraz tak ogromnym wyzwaniem jest dla mnie to, że Smiley B jest od tych wspaniałości tak daleko.

A Ty? Widzisz w swoim otoczeniu ludzi, za którymi tęskniłbyś podczas ważnych dla Ciebie dni? Wierze, że tak! Zatrzymaj się na chwilę, weź 3 głębokie oddechy i zamknij oczy. Poczuj wdzięczność za tych, którzy są dla Ciebie.

Podczas tegorocznych świąt zaobserwowałam jeszcze jeden temat, z którym chcę się zmierzyć. Domyślałam się, że pokazanie pewnych wartości i zaszczepienie polskości w małym chłopczyku będzie wyzwaniem, w szczególności, gdy poznaje on Polskę i polską kulturę wyłącznie poprzez to, co ja i mój mąż staramy mu się przekazać. Jednak nie sądziłam, że aż tak dużym! Teraz  poczułam na własnej skórze, że jest to dla mnie niemały wyczyn. Gdy mieszka się w miejscu z inną tradycją, gdzie Polak jest raczej postacią egzotyczną, a samemu wsiąka się w tutejszą kulturę, pewne granice zaczynają się zacierać. Żyjesz tak bardzo tu, że aby przekazać swojemu dziecku szczególny kawałek polskości musisz porządnie się do tego przygotować.

Wydaje mi się, że w Polsce byłoby mi łatwiej, gdyż Smiley B doświadczałby polskiej kultury wspierany przez swoja kochaną rodzinę. Gdy mieszkaliśmy w New Jersey czasami zastanawiałam się, czy aby na pewno wyjechałam z Polski. Zapewne niektórzy z Was mogą to potwierdzić:) Mamy tam polskich przyjaciół, mieliśmy dostęp do polskich sklepów, a język polski dało się usłyszeć na placu zabaw! To wspomagało nas w życiu w rodzimej tradycji.

W San Diego natomiast to, co polskie, jest w nas i na tym budujemy polskość naszego syna. Po Świętach Wielkanocnych czuję, że nie zdałam egzaminu z bycia mamą “małego Polaka” i zamierzam się lepiej przygotować na Boże Narodzenie:) Nie mam na myśli potraw, oblewania wodą w Lany Poniedziałek, czy cudownego obżarstwa. Uwierz, z tym nie mam problemu! Mówię o sercu naszej tradycji, o magii świąt, która przepełniała przestrzeń, gdy spędzałam je w Polsce. Wtedy nie poświęcałam jej tak dużo uwagi jak teraz i jakby nie dostrzegałam, bo wszystko działo się naturalnie i tak przecież było zawsze.

Powiem Ci, że pisanie o tego typu sprawach jest dla mnie bardzo oczyszczające. Cieszę się, że mam dla kogo i z kim spędzać święta, nawet jeśli niektórzy z nich są na drugim końcu świata. Czuję za to ogromną wdzięczność i dziękuję za ludzi, którzy są dla mnie!

Pozdrawiam Cię serdecznie!
Paulina

Podziel się:

2 Comment

  1. variavaria says: Reply

    Kochana, dziękuję, że Jesteś/cie :)

    1. Paulina Bebenek says: Reply

      :*

Leave a Reply